Stanisław Brejdygant
Reżyser, aktor
Biografia
ID-002070.doc
 
2008-01-15
Stanisław Brejdygant sudiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, aktorstwo na wydziale aktorskim PWST w Warszawie i reżyserię na wydziale reżyserii filmowej PWSTiF w Łodzi.
Stanisław Brejdygant jest aktorem i reżyserem ale również autorem kilku oryginalnych sztuk teatralnych: Kolonia Wyzwolenia, Golgota, Wyzwolony, Próba, Endline, Godzina z Führerem, Stacja XII, Mniejszy brat, Wyspa Wielkanocna, a także scenariuszy filmowych i telewizyjnych: Weekend, Sumienie, Oczyszczenie, Powieźli trumnę, Stypa. Stworzył również wiele adaptacji teatralnych i telewizyjnych.
W dorobku prozatorskim ma powieści: Testament, Stypa i Powiedz im, oraz opowiadania w tomie Maligna i w tryptyku Być Bogiem. Pisywał również utwory poetyckie, eseje i artykuły publicystyczne.
Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w którym pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Zagranicznej i członka prezydium. Był ponadto: członkiem Zarządu Głównego ZASP (w latach 1981-82 – wiceprezes), członkiem zarządu ZAiKS, PEN Clubu, ITI oraz Rady Pisarzy Trzech Mórz (Rodos, Grecja).
Stanisław Brejdygant - Reżyser, aktor
Biografia
O twórcy