Adam Brzozowski
Kompozytor, aranżer, klarnecista, pedagog
O twórcy
ID-002073.doc
 
1971-02-05
Sukcesy łódzkiego kompozytora
 
Ostatnio spore sukcesy odnosi łódzki kompozytor muzyki rozrywkowej Adam Brzozowski. Zdobył on kilka nagród i wyróżnień. W konkursie Polskiego Radia w Warszawie na piosenkę Adam Brzozowski zdobył wyróżnienie za utwór zatytułowany „Od Hawrania” do tekstu Wiesława Machejki. Jednocześnie z tym konkursem odbywał się drugi – na utwór instrumentalny w stylu rozrywkowym. Łodzianin zdobył trzecią nagrodę za kompozycje pt. „Przygoda w motelu” i wyróżnienie za „Urodzinowy tort”. Następną nagrodą było drugie miejsce w konkursie na piosenkę o Poznaniu. Adam Brzozowski napisał z Wiesławem Machejką piosenkę pt. „Poznańska muzyka”, która zdobyła tak wysoką ocenę jury.
Zamieniliśmy kilka słów z kompozytorem. Okazuje się, że interesuje go przede wszystkim muzyka instrumentalna, komponowanie utworów dla orkiestr różnego typu. Współpracuje z orkiestrami Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Czernego i Rachonia, z radiową orkiestrą pod dyrekcją Debicha w Łodzi i z Wielkopolską Orkiestrą Symfoniczną. Orkiestry o tym profilu artystycznym dotkliwie odczuwają brak odpowiedniego repertuaru. Kompozytorzy unikają podejmowania pracy w tej dziedzinie, wolą raczej zajmować się piosenką. Rzecz bowiem w tym, że honoraria za utwory orkiestrowe są dosyć niskie, natomiast wkład pracy w ich opracowanie dość znaczny.
Łódzki kompozytor ma w planach napisanie dalszych utworów dla krajowych orkiestr, chętnie by podjął pracę nad skomponowaniem musicalu, gdyby znalazł dobre libretto.
 
P.
„Głos Robotniczy”
 
 
 
 
 
 
ID-002074.doc
 
1971-09-04
Sopockie echa
 
Przedstawiamy grupę wokalną „A vista”
 
Jak wiadomo, wszystkim piosenkarzom występującym na festiwalu w Sopocie towarzyszyła orkiestra Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia pod dyr. Henryka Debicha. Ale jeszcze jeden zespół łódzki uczestniczył w festiwalu. Mamy na myśli grupę wokalną „A vista”. Zespolik ten powstał w ostatniej chwili, na 10 dni przed festiwalem. Przed wyjazdem naszej orkiestry do Sopotu znany zespół „Filipinki” przygotowywał się w Łodzi do udziału w wykonywaniu kilkudziesięciu festiwalowych piosenek. Było to zadanie ponad siły „Filipinek” i postanowiono zorganizować nowy zespół. Ryzyko przygotowania grupy wokalnej w tak niezwykle krótkim czasie podjął łódzki kompozytor i dyrygent Adam Brzozowski. Oczywiście zaprosił osoby o odpowiednim przygotowaniu muzycznym i wokalnym. W zespole znalazły się Iwona Boczarska, Zofia Żukowska-Dulska, Hanna Delong i Joanna Mróz. Początkowo grupa przygotowała 12 piosenek, a potem jeszcze w Sopocie trzeba było opracować dalsze.
Tak się złożyło, że młody łódzki zespół wokalny towarzyszył piosenkarzowi z wytwórni płyt „Polydor”, który zdobył główną nagrodę dnia płytowego. Nawiasem mówiąc ów piosenkarz portugalski – Paul Connor – zdobył nagrodę za piosenkę, którą napisał wspólnie z kompozytorem związanym z tą firmą, Johnem Fiddy, kilka dni przed występem już po przybyciu do Sopotu. Tak więc wszystko to działo się „na gorąco, bez przygotowania” , czyli… „A vista”.
Dodajmy jeszcze, że pierwszy i tak odpowiedzialny występ łodzianek został utrwalony na festiwalowej płycie. Nagrały one wspólnie z piosenkarzami trzy utwory. Warto więc może zadbać o to, aby łódzka grupa „A vista” nie pozostała tylko festiwalową efemerydą.
 
P.
„Głos Robotniczy”
 
 
 
 
 
 
ID-002075.doc
 
1958-MM-DD
Polecamy Filharmonię
Jedną z najciekawszych imprez Juwenaliów będzie bez wątpienia „Gajówka” w Filharmonii. Obok popularnych artystów, znanych nam ze scen łódzkich, wystąpi powstała niedawno przy R.O. ZSP duża 14-osobowa orkiestra jazzowa pod batutą Adama Brzozowskiego.
 
„Życie Akademickie”
„Dziennik Łódzki”
 
 
 
 
 
 
 
Opracowała Helena Ochocka
Adam Brzozowski - Kompozytor, aranżer, klarnecista, pedagog
Biografia
O twórcy
Płyty CD
Zdjęcia