Bernard Sołtysik - muzyk, kompozytor
Bernard Sołtysik
Muzyk, kompozytor
Biografia
ID-002468.doc
 
2008-03-02
Bernard Sołtysik – muzyk i kompozytor urodził się w Siewierzu i tu ukończył liceum. W wieku 17 lat wyjechał do Łodzi, gdzie 45 lat temu rozpoczął karierę muzyczną.
Początek pracy twórczej to lata sześćdziesiąte. Współpracował z Rozgłośnią Harcerską w Warszawie. W tym okresie założył zespół „Cykady”, który został laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodzieżowej - zespół uplasował się w „złotej dziesiątce” obok Skaldów i grupy Blackout. Kolejnym, wielkim sukcesem okazało się utworzenie przez Bernarda Sołtysika zespołu Pro Contra, którego był kierownikiem artystycznym oraz kompozytorem większości przebojów. Działalność artystyczna „Pro Contry” przyniosła zespołowi oraz Bernardowi Sołtysikowi liczne nagrody oraz wyróżnienia na dziesięciu Festiwalach Polskiej Piosenki w Opolu.
Koncertował z zespołem „Pro Contra”, a potem z Gaygą m.in. w USA, na Kubie, w Niemczech, Wietnamie, Maroku, Szwecji. Ich przeboje to: „Ja ruchomy cel”, „Graj nie żałuj strun”, „Wypłakana poducha”, „Dopóki czujesz luz”, „Żyje w nas blues”.
Wspólnie z Gaygą, w prywatnym studiu telewizyjnym w Siemianowicach, produkują programy telewizyjne.
Bernard Sołtysik - Muzyk, kompozytor
Biografia
Wywiady
Zdjęcia