Zofia Alicja Turowska
Dziennikarka, pisarka
Twórca o sobie
ID-002511.doc
 
RRRR-MM-DD
Połączył nas z sobą wydawca Marek Łebkowski, z którym współpracuję od lat. Pani Beata Tyszkiewicz od dawna spisywała wspomnienia, gromadziła rodzinne pamiętniki, księgi, fotografie, liczne materiały prasowe rejestrujące jej drogę filmową, teksty licznych wywiadów, swoje scenariusze, oryginalne pomysły dramaturgiczne, własnego autorstwa bajki dla dzieci, a wreszcie dziesiątki prywatnych listów… Powierzyła mi te arcyciekawe skarby, obdarzyła zaufaniem, a ja postarałam się scalić bogactwo materiałów i nadać formę książkową.
Moja pracę nazwałam inscenizacją, bo trzymając się terminologii scenicznej dokonałam pewnej choreografii słowa, cechującej się dbałością o szczegóły i nieustannym krążeniem wokół detali, a odwołując się do języka filmu – posłużyłam się najazdem kamery, komponując kadry z przebogatego nurtu wydarzeń, które były udziałem p. Beata Tyszkiewicz. Fantastycznej barwności biografia gwiazdy filmowej łatwo poddała się moim zainteresowaniom i tak pomyślanej dramaturgicznej interpretacji. Miejsce urodzenia Beaty Tyszkiewicz: pałac w Wilanowie, do chrztu podawał ją Adam hr. Branicki, stąd też imię po małżonce ostatniego dziedzica Wilanowa, Beacie Branickiej; wczesne dzieciństwo to wojna z całym jej okrucieństwem, tułaczką, rodzinnymi dramatami, Powstaniem Warszawskim i rozłąka z ojcem, a po wojnie doświadczenie biedy, ale i beztroski w otoczeniu znamienitych osób Marii Dąbrowskiej, Władysława Tatarkiewicza, małżeństwa Dygatów, Włodzimierza Sokorskiego, bo samotnie wychowująca dwoje dzieci Barbara Tyszkiewiczowa zarabiała na życie prowadząc domy pracy twórczej na Ziemiach Odzyskanych w Karpaczu i Jeleniej Górze, gdzie te wielkie postaci wówczas często bywały.
Na ekranie Beata Tyszkiewicz zadebiutowała mając niespełna siedemnaście lat. Od razu w znaczącej i wdzięcznej roli Klary w Zemście obok takich sław aktorskich jak Jan Kurnakowicz, Jacek Woszczerowicz, Edward Gertner, Tadeusz Kondrat, Danuta Szafarska, Ryszard Barycz. Po tym filmie rozsypał się istny worek z rolami: Dziś w nocy umrze miasto, Zaduszki, Popioły, Lalka, Wszystko na sprzedaż, kontrakty zagraniczne… Można było dostać zawrotu głowy od nadmiaru powodzenia, finansowej niezależności, adoracji mężczyzn i uwielbienia widzów. Po Pan Bozia – jak Agnieszka Osiecka nazywała Najwyższego – już tak urządza nasze losy, że jedni muszą strasznie zapracować sobie na życie, silą się jak nie wiem co, innym do tej pracy dokłada lekkość, uśmiech, trochę więcej grosza. Czy są przez to szczęśliwsi? Na pewno szczęściem dla Beaty Tyszkiewicz są dwie córki Karolina i Wiktoria. A miłość? Jak napisała pani Beata, jest dla niej przeszkodą, rozkoszną niewygodą, cudowną chorobą. Trzy razy wychodziła za mąż i trzykrotnie nadchodziła taka chwila, że „nie chciało się już jeść śniadania z mężem”…
Damie nie przynależy mówienie o wszystkim, stawianie kropki nad i czasem jest najzwyczajniej nieeleganckie. Stąd tytuł tej inscenizowanej biografii Nie wszystko na sprzedaż, choć wcale nie znaczy, że lektura tej oczekiwanej książki nie dostarczy czytelnikom wielu ogromnie interesujących szczegółów związanych z osobistym życiem sławnej aktorki.
 
Zofia Alicja Turowska
O książce Nie wszystko na sprzedaż
(biograficznej opowieści Beaty Tyszkiewicz
Zofia Alicja Turowska - Dziennikarka, pisarka
Biografia
Książki
Twórca o sobie
Twórczość
Wywiady
Zdjęcia